DuraTrans Baskı

Image Description

DuraTrans Baskı


DuraTans malzeme şeffaf ve ışık geçiren bir yüzeye sahiptir.
Duratrans baskıda iç mekan maknalar tercih edilmedir aksi takdirde baskıda dağılmalar olabilir.
Duratrans baskıların üzerine laminasyon uygulanırsa çizilmeler ve kırılmalara karşı daha sağlam olur.
Duratrans malzeme aynı zmanda Backlit olarakda adlandırılır.
Duratrans arkadan ışık veren panolarda kullanılır.
Duratrans denilen şey ışığa duyarlı olan ve renklerin beyaz seviyesini gösteren luminans efektlerine haiz olan bir nevi ışıma türüdür. İlk bakıldığında ışığın açısının tespit edilemediği profesyonel bir işlemdir. Birçok stüdyo da kullanılmaktadır. Aynı zamanda duratrans baskı, backlit baskı olarak da adlandırılmaktadır.

    Duratrans baskı ise, uygulamanın arka tarafındaki ışığın kullanıldığı, içten aydınlatmalı çalışmalarda kullanılmaktadır. Duratrans baskı için gerekli olan malzeme türü ışığı geçiren malzemedir. Geçirgenliği yüksek ve şeffaf plastik bir ürünün yüzeyi üzerine yapılan baskı flu, diğer basılı görsel yüzeyi ise parlaktır. Duratrans baskı’nın kullanıldığı yer genel olarak iç mekânlar da arkadan ışık alınan yerlerdir. Ancak dış mekânlarda da dijital baskı makinelerinden alınan duratrans baskılarda ters baskı tekniği kullanılır fakat dış mekânlar da genelde ışıklı tabelalar kullanılmaktadır.
 
  Arka ışığın olmadığı yerlerde kullanılamayan duratrans baskı çeşidi yalnızca ışığın arkadan vurduğu yerlerde kullanılır. Bu baskı bir çeşit iç mekânı ürün olup tek çeşide sahiptir. Yalnızca PVC malzemenin kalınlığının farkı ve makinedeki baskı kalitesinin farkından başka bir fark yoktur. Kullanılan özel bir malzeme de yoktur. Bu malzemenin ışığı geçirme oranı çok yüksektir. Şeffaf ve normal folyo ile karşılaştırıldığında ise onlara nazaran duratrans malzeme ile çok daha başarılı sonuçlara ulaşılabilmektedir.
 
  Duratrans baskının yapımına başlamadan önce, rulo halinde bulunan duratrans iç ve dış mekân malzemesi, dijital baskı makinesine çok dikkatli bir şekilde yerleştirilir ve grafik tasarımı yapılmış ve baskıya hazır halde bulunan çalışma, ters baskı tekniği ile icra edilir. Baskının çok dikkatli ve iyi bir şekilde yapılması gerekir çünkü ışığın arkadan vurmasından dolayı atalar çok net bir şekilde görünmektedir. Bu sebepten dolayı iyi kalitede duratrans baskısı, iyi kalitede iç mekân dijital baskı makinelerinde uygulanmalıdır.    
 
    Duratrans malzeme, iç ve dış mekân olarak da kullanılabileceği için baskı aşamasında, iç mekân için olanlarda su bazlı boyalar, dış mekânlar da kullanılacak duratrans malzemelerde ise ağırlıklı olarak solvent özlü boyalar kullanılmaktadır. Duratrans plastik baskı malzemelerinin, diğer baskı malzemelerine nazaran daha sert bir yapısı bulunmaktadır. Bu baskının korunması ve uzun süre kullanılabilmesi için üzerine laminasyon kaplama önerilmektedir.

Duratrans Kullanım Alanları

İç Mekan Panolar
Biboardlar
AVM'ler
Mağazalar
Duraklar